• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Newslinks & Preview Capsules: 11-16-12

By Jamie Baker
Here is the first newslink of the new season and several previews for teams around NW Ohio.

TODAY’S NEWSLINKS
Norwalk St. Paul picked to win Firelands Conference
http://www.fandy.com/article/wrestling/1721891

NW OHIO TEAM PREVIEW CAPSULES
MIDLAND ATHLETIC LEAGUE
NORTH BALTIMORE
HEAD COACH: Jesse Thomas (3rd year).
LEAGUE FINISH: 7th in Midland Athletic League.
RETURNING LETTERWINNERS: Ryan Long, soph., 106; Brandon Senecal, sr., 138/145; Joel Swartz, sr., 145/152; Dalton Ishmael, sr., 182/195; Brice Bankey, sr., 220/285.
TOP PROSPECTS: Kevin Bridge, soph., 132; Sam Kaufman, sr., 132/138; William Griffith, fr., 138; Marshall Weaver, soph., 170; Ethan Nominee, jr., 220/285; David Bankey, soph., 220/285.
NOTABLE: Notable that Thomas has returning state placer Dalton Ishmael (who has more than 100 career pins) penciled in at 182 or 195 pounds this season.

NORTHWEST OHIO ATHLETIC LEAGUE
WAUSEON
HEAD COACH: Michael Ritter (ninth season)
DUAL MATCH RECORD: 22-2, NWOAL champions.
LETTERWINNERS LOST: Dalton Nicely (Div. II state runner-up); Cody Pontious (state alternate); Nathaniel Frost; Travis Schroeder; Zac Stewart.
LETTERWINNERS RETURNING: Jackson Sluder (soph, district qualifier); Wade Hodges (soph, state placer); Aaron Schuette (jr); Alec Vonier (jr); Zach Morrow (sr, state alternate); Jacob Whitcomb (sr); Austin Yarnell (sr, district placer); Zane Krall (sr, Div. II state runner-up, three-time state qualifier); Devon Harris (sr).
NEWCOMERS TO WATCH: Tre Campbell (fr).
COACHES OUTLOOK: We fell we have a very competitive regular season schedule to help prepare our kids for a chance to compete at the district and state level. We will be taking several wrestlers to the prestiguous Ironman Tournament in December for the first time, and we’re making our third trip to the always strong Brecksville Holiday Tournamernt. In addition, we’ll have our hands full with our league dual meet schedule. As three-time defending league champions, we’ll have to continue to perform at a high level to achieve our goal of four straight league titles. We’re also very excited about competing in the new state dual meet tournament in late January.
ROSTER:
PREVIEW FORM: Wauseon Courier Preview

BRYAN
HEAD COACH: Josh Montgomery (2nd year).
LEAGUE FINISH: 5th in Northwest Ohio Athletic League.
RETURNING LETTERWINNERS: Antonio Ramos, soph., 126/132, 10-17; Blayne Guise, soph., 113/120; Gavin Saul, soph., 145/152, 7-7; Bronson Beck, soph., 220/285, 9-6; Justin Sheppard, soph., 285, 12-1; Austin Guise, jr., 120/126; Brock Nagle, jr., 170/182, 26-12; Wes Walters, sr., 160/170, 35-11, NWOAL champ, district qualifier; Shelden Struble, sr., 145/152, 52-12, 7th at state; Sam Breneman, sr., 132/138, 15-16.
TOP NEWCOMERS: Austin Owens, fr.; Skylar Nagel, fr.
NOTABLE: Montgomery has 26 wrestlers out for the team this season, the Golden Bears will be green though as 20 of those wrestlers are either freshmen or sophomores.
PREVIEW FORM: Bryan Wrestling Press Release

ARCHBOLD
HEAD COACH: Brian Becher (11th year, 333-81-1).
DUAL MATCH RECORD: 36-8.
CONFERENCE FINISH: 2nd in Northwest Ohio Athletic League.
RETURNING LETTERWINNERS: Justin Arce, sr., 106; Damian Short, soph., 113, district qualifier; Zach Meyer, soph., 113; Matt Petersen, soph., 126; Brendan Manz, sr., 132; Jesse Rocha, soph., 132; Ben Eggers, sr., 138, state qualifier; Kenny Price, jr., 138, state qualifier; Justice Zimmerman, sr., 145; Cory Rocha, jr., 145; Blake Baden, soph., 145; Logan Day, jr., 152, district qualifier; Koltin Zimmerman, jr., 152; Eli Hammersmith, jr., 195, district qualifier; Travis Jaramillo, jr., 220, state qualifier; Preston Klopfenstein, jr., 220.
TOP PROSPECTS: Garrett Grime, fr., JH state qualifier.
NOTABLE: Becher lists Wauseon and Delta as the teams to beat in the NWOAL this season. Don’t count the Blue Streaks out though (Note, I added that).
PREVIEW FORM: Archbold Media Information

GREEN MEADOWS CONFERENCE
AYERSVILLE
HEAD COACH: Bill Ondrus (32nd season)
DUAL MATCH RECORD: 13-2, GMC champions.
LETTERWINNERS LOST; Cade Mansfield (Div. III 120-pound state champion); Ryan Behringer (Div. III 103-popund seventh place state finisher).
LETTERMAN RETURNING: Frankie Alavarado (state placer); Tate Ankney (district placer); Griffin Friesner (district placer); Kyle Behringer (GMC champ); Devon Bergeon (GMC champ); Alex Fry (GMC champ); Jeremy Olivarez, Zach Clark, Kody Shreve.
Newcomers to watch: We could have as many as six to eight freshmen and a few newcomers who may crack into the lineup.
COACHES OUTLOOK: On paper, we have a nice returning lineup, the question remains will the seniors accept the leadership role. The GMC has several returning state-caliber quality wrestlers. Barring injuries and other mishaps, we should compete with Edgerton and Wayne Trace in the GMC.

EDGERTON
HEAD COACH: Kevin VanVleet (ninth season)
DUAL MATCH RECORD: 19-9.
LETTERWINNERS LOST: Jared Pilkarski; Corey Haury; Michael Sheets; Preston Knecht; Josiah Clifton; Dock Pigmon; Austin Herman.
LETTERWINNERS RETURNING: Gabe Santa-Rita; Jared Van Vleet (state placer); Skylar Muehlfeld; Sammy Santa-Rita; Tyler Motter; Logan Daniels; Dorian Elliott; Rayden Bonewitz; Brad Goeltzenleuchter; Andrew Cade.
NEWCOMERS TO WATCH: Trystan Jordan; Brayden Hicks; Aaron Nihart; Rickey Bruce.
COACHES OUTLOOK: It will be difficult to replace the loss of seven very good seniors, but this year’s team is hard working and willing to get on the mat. Ayersville and Wayne Trace will be the teams to beat in the GMC.
As always we will be looking to wrestle our best and place as high as possible in the GMC tourney.

OHIO CARDINAL CONFERENCE
ASHLAND
HEAD COACH: Ted Tonn (1st year).
DUAL MEET RECORD: 2-3.
CONFERENCE FINISH: 4th in Ohio Cardinal Conference.
RETURNING LETTERWINNERS: Wyatt Music, sr., 152, 48-5 last season, 119-14 career; Dane Eagle, sr., 132; Kody Rush, sr., 160; Nick Laurent, jr., 126; Kyle Conkle, jr., 220, 16-16; Ty Stephens, jr., 195, 33-8; Kyler Briggs, jr., 160, 23-17; Dalton Eagle, soph., 106; Ben Davis, soph., 113; Tyler Wilson, soph., 138; Trent Newlan, soph., 170; Zac Benner, soph., 285, 11-11; Clay Gibson, soph., 120, 18-14.
OTHER PROSPECTS: Nate Hissom, sr., 160; Gabe Bradshaw, sr., 182; Kyler Lacy, sr., 220; David Markel, fr., 145.
NOTABLE: Tonn moves from Crestview High School to nearby Ashland and one of his best wrestlers two-time Division III state placer Wyatt Music went with him. Look for big improvement from the Arrows this season and next with 36 wrestlers in the high school program.

NORTHWEST CONFERENCE
SPENCERVILLE
HEAD COACH: Tom Wegesin (16th year).
DUAL MATCH RECORD: 4-11.
CONFERENCE FINISH: Fifth in Northwest Conference.
RETURNING LETTERWINNERS: Derrick Smith, soph., 126; Cole Bellows, soph., 132; Trevor Bockey, jr., 138; Cory Binkley, sr., 138; Dakota Sutherland, soph., 160; Kyle Sawmiller, sr., 160; Jacob Yahl, sr., 220; Tyler Dues, soph., 220; Jake Bellows, sr., 220; Lucas Krouskop, sr., 220; Chris Adams, soph., 285.
OTHERS: Ashley King,, jr., 106; Robby King, fr., 138; Alexyss LeGrande, fr., 126; Matt Hurley, jr., 132; Alex Mayer, fr., 138; Austin Lee, sr., 145; Zach Brown, fr., 152; Jared Hoffman, jr., 182; Wyatt Krouskop, fr., 195; Bryan Holliday, soph., 195; Evan Barnett, fr., 220.
NOTABLE: Binkley and Lucas Krouskop are both returning letterwinners for the Bearcats.
PREVIEW FORM: South Central Preview

FIRELANDS CONFERENCE
PLYMOUTH
HEAD COACH: Jeremiah Balkin (13th year, 51-75-2).
DUAL MATCH RECORD: 3-5.
CONFERENCE FINISH: 5th in Firelands Conference.
RETURNING LETTERWINNERS: Scotty Tackett, sr., 19-20; Zach Ruch,, sr., 13-16; Brett Eldridge, sr., 138; Cal Redden, sr., 138; Jarrod Donnersbach, sr., 19-16 district qualifier 2011; Chance Butcher, soph., 24-19,. 152; Zach Channell, jr., 170; Cristian Loera, soph., 170; Logan Horn, sr., 182, 36-15, state qualifier, 2-time FC champ; Sean Bolen, jr., 195, 18-16, FC Champ, district qualifier; Zac Arnold, sr., 220, 20-19; Trevor Arnold, soph., 285.
OTHERS: Christian Ringer, fr., 113; Tyler King, soph., 120; Austin Barnett, jr., 120; Dustin Campbell, sr., 160; Kaden Sparkman, jr., 138/145; Jacob Ringer, jr., 152/160; Jared Metcalf, fr., 132/138; Colten Young, fr., 145/152; Brandon Tuttle, fr., 160.
COACHES COMMENTS: We will continue to have some depth this year with the same amount of kids as we had last year with 21.  It looks like I will have 13-14 weight classes filled and we will have 7 seniors on the team, and 13 returnind letterman.  This is also the first time I will have a returning state qualifier with Logan entering his senior year.  Last year Logan was under the radar and upset some seniors at the District Tournament to reach the state meet where he went 1-2 and lost his match to place.

SOUTH CENTRAL
HEAD COACH: Ken Johnson (12th year).
CONFERENCE FINISH: 7th in Firelands Conference.
RETURNING LETTERWINNERS: Alex Knoll, jr., 138/145, 12-21; Caleb Barnett, sr., 152/160, state qualifier, 2-time FC champ; Joe Gaverette, sr., 113/120, 22-21, 2-time district qualifier; Randy West, sr., 145/152.
NEWCOMERS: Dominic Davie, sr., 285; Marcus Obermiller, jr., 195/220; Michael Jenny, soph., 170/180; Brett Whiteside, fr., 106; Dallas Tolliver, fr., 152/160/170; Mike Swander, fr., 126/132; Dalton Blanton, fr., 113/120; Isaiah Adams, fr., 160/170.
PREVIEW FORM: South Central Preview