• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Marion Harding Classic: Jolliff pulls off big upset for Findlay

WRESTLING: Findlay’s Jolliff pulls off big upset
MARION — Findlay High School’s Justin Jolliff pulled off one of the biggest upsets of the 32-team Marion Harding Classic Friday night.
Jolliff scored a pin and technical fall in his preliminary matches before knocking off top-seeded two-time Division III state placer Mike Hozan of Black River 4-1 in the 120-pound quarterfinal round.
Jolliff will square off against Northwestern’s Devin Rodgers in today’s semifinals.
Teammate Jimmy Staschiak was the only other wrestler to advance to the semifinals. After an opening-round bye, Stasciak edged Ashland Crestview’s Colt Cross 5-3 before doubling up Marion Pleasant’s Taylor Young 12-6 in the quarterfinals.
He’ll face Lima Shawnee’s Kane Plaugher in the 132-pound semifinals.
Lakewood St. Edward’s Green Team leads the tournament with 114½ points. Findlay (48½) is 15th and Elmwood (32) is 25th after the first day of action.

Team Standings
1, Lakewood St. Edward 114½. 2, Thomas Worthington 92. 3, Northwestern 78½. 4, Sparta Highland 78. 5, Columbus St. Charles 76. 6, St. MArys Memorial 71. 7, Dublin Jerome 70. 8, Lima Shawnee 64. 9, Ashland Mapleton 60. 10, Liberty Center 58½. 11, Delphos St. John’s 56. 12, Black River 51½. 13, Marion Pleasant 51. 14, Delaware Buckeye Valley 50. 15, Findlay 48½. 16, Plymouth 48. 17, Philo 46. 18, Cambridge 45½. 19, Ashland Crestview 45. 20, Sunbury Big Walnut 44½. 21, Galion Northmor 43½. 22, Allen East 43. 23, Centerburg 42. 24, Westerville South 40. 25, Elmwood 32. 26, Mount Gilead 27½. 27, Groveport Madison 27. 28, Kenton 25. 30, Lima Senior 17. 31, Rossford 15½. 32, Marion Harding 15.
Semifinal Pairings
106 — Sabastian Vidika (Black River) vs. Hunter Lucas (Lima Shawnee); Mason Daugherty (Lakewood St. Edward) vs. Shakur Laney (Groveport Madison).
113 — Zach Durbin (Ashland Mapleton) vs. Josh Transue (Dublin Jerome); Mike Stewart (Sparta Highland) vs. Spencer White (Black River).
120 — Justin Jolliff (Fin) vs. Devin Rogders (Northwestern); Tyler Baker (Allen East) vs. Chance Haynes (Buckeye Valley).
126 — Tim Rooney (Columbus St. Charles) vs. Luke Hutchinson (Mount Gilead); Isaac Collier (Lakewood St. Edward) vs. Trace Plaugher (Lima Shawnee).
132 — DeShawn Haynes (Buckeye Valley) vs. Noah Messeral (Thomas Worthington); Jimmy Staschiak (Findlay) vs. Kane Plaugher (Lima Shawnee).
138 — Zach Niner (Liberty Center) vs. Connor Rogers (Northwestern); R.J. Martin (Sunbury Big Walnut) vs. Bennett Comfort (Dublin Jerome).
145 — Jamie Baldridge (Galion Northmor) vs. Alex Good (Thomas Worthington); Dustin Obergfell (Columbus St. Charles) vs. Austin Matin (Delphos St. John’s).
152 — Sawyer Leppla (Cambridge) vs. Matt Cannon (Columbus St. Charles); Seth Batdorf (Ashland Crestview) vs. Wes Buettner (Delphos St. John’s).
160 — Ryan Slife (St. Marys Memorial) vs. Evan Trainer (Westerville South); Jacob Gillen (Liberty Center) vs. Max McAdoo (Allen East).
170 — Jimmy Spieth (LIberty Center) vs. Jeremy Johnson (Sparta Highland); Will Buettner (Delphos St. John’s) vs. Logan Horn (Plymouth).
182 — Andrew Shackleford (Thomas Worthington) vs. Grant Criblez (Allen East); Brandon Rogers (Northwestern) vs. Logan Campbell (Ashland Crestview).
195 — Tyler Beck (Galion Northmor) vs. Ian Stewart (Lakewood St. Edward); Zach Weekley (Northwestern) vs. Neil Perry (St. Marys Memorial).
220 — Brett Mowery (Dublin Jerome) vs. Sam Oakes (Northwestern); Michael O’Malley (Lakewood St. Edward) vs. Dustin Baker (Sparta Highland).
285 — Brooks Gilmore (Thomas Worthington) vs. Logan Simons (St. Marys Memorial); Jeff Fairchild (Marion Pleasant) vs. Ed Kontual (Sparta Highland).