• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Newslinks, Results & Regional schedule: 02-06-13

BY JAMIE BAKER
Here are newslinks, results and tonight’s statewide regional duals schedule.

TODAY’S NEWSLINKS
Delphos St. John’s wins pair
Paulding wins NWC championship
Wayne Trace wins four GMC individual crowns
Archbold vs. Delta: A classic showdown
Wapakoneta crowned WBL champs

FINAL STATE COACHES POLL
Ohio High School Wrestling Coaches Association State Poll for 2/6/12.
Final Weekly Poll
Division I 
1.   Lakewood St. Edward (13)  130
2.   Massillon Perry   111
3.   Cincinnati Moeller     101
4.   Brecksville-Broadview Heights   94
5.   Oregon Clay      65
6. Marysville      44
7. Solon       42
8.   Wadsworth      28
9.   Maple Heights      26
10. Loveland      17
Division II
1. St. Paris Graham (12)   120
2. Cuyahoga Falls CVCA  102
3.   Lexington      77
4. Uhrichsville Claymont    59
5. Steubenville      58
6. Clyde       50
7.   Cuyahoga Falls Walsh Jesuit    49
8.   Wauseon       37
9. Mentor Lake Catholic     24
10. Akron St. Vincent-St. Mary    22
Others: Sandusky Perkins 15; Toledo Central Catholic 12; Perry 11;
 Parma Padua Franciscan 10.
Division III
1.   Apple Creek Waynedale (5)    68
2. Delta       56
3. Troy Christian (2)     50
4. Mechanicsburg     39
5t. Archbold      31
5t. Dayton Christian     31
7. Shadyside      26
8. Massillon Tuslaw     23
9. Rootstown      19
10. Beachwood      10

WEDNESDAY’S SCHEDULE
Wednesday’s Regional Finals
Division I
REGION 1
Sidney at Oregon Clay, 7
REGION 2
Wadsworth at Brecksville, 7
REGION 3
Solon at Lakewood St. Edward, 7
REGION 4
Madison at Massillon Perry, 7
REGION 5
Hilliard Darby at Marysville, 7
REGION 6
Pickerington Central at Hilliard Davidson, 7
REGION 7
Mason vs. Centerville, 7
REGION 8
Cincinnati St. Xavier at Cincinnati Moeller, 7
Division II
REGION 9
Toledo Central Catholic at Clyde, 7
REGION 10
Bay Village Bay at Cuyahoga Valley Christian Academy, 7
REGION 11
Mantua Crestwood at Perry, 7
REGION 12
Urichsville Claymont at Steubenville, 7
REGION 13
Athens at Cricleville, 7
REGION 14
Lexington at Columbus Whitehall-Yearling, 7
REGION 15
Hillsboro at Hamilton Ross, 7
REGION 16
Dayton Carroll at St. Paris Graham, 7
Division III
REGION 17
Delta at Archbold, 7
REGION 18
Western Reserve at Upper Sandusky, 7
REGION 19
Lagrange Keystone at Kirtland, 7
REGION 20
Apple Creek Waynedale at Massillon Tuslaw,
REGION 21
Amanda Clearcreek at Shadyside, 7
REGION 22
Columbus Hartley at Johnstown Northridge, 7
REGION 23
Cincinnati Deer Park at Blanchester, 7
REGION 24
Versailles at Coldwater,
NOTE: Winners advance to OHSAA state team tournament Feb. 9 at St. John Arena.
OTHER MATCHES
Delphos St. John’s & Van Buren at Riverdale, 6 p.m.
Clear Fork & Mount Gilead at Ontario, 6 p.m.

RESULTS
DELPHOS ST. JOHNS 39, SPENCERVILLE 33
106- double forfeit
113- Ashley King (S) won by forfeit
120- Evan Mohler (DSJ) won by forfeit
126- Derrick Smith (S) won by forfeit
132- Justin Seifker (DSJ) reg. dec. over Trevor Bockey (S) 3-2
138- Corey Binkley (S) reg. dec. over Alex Haunhorst ( DSJ)
145- Austin Martin (DSJ) pinned Alex Mayer (S) 4:42
152- Wes Buettner pinned Dakota Sutherland(S) 5:48
160- Luke Wrasman (DSJ) pinned Kyle Sawmiller (S) 4:26
170- Derek Anthony (DSJ) pinned Zack Brown (S) 4:16
182- Will Buettner (DSJ) pinned Wyatt Krouskop (S) 4:17
195- Lucas Shumate (S) won by forfeit
220- Lucas Krouskop (S) won by forfeit
285- Jake Bellows (S) won by forfeit

DELPHOS ST. JOHNS 48, PARKWAY 18
106- Zack Kraft (P) won by forfeit
113- double forfeit
120- Evan Mohler (DSJ) pinned Ford (P) 4:15
126- double forfeit
132- Justin Seifker (DSJ) won by forfeit
138-  Alex Haunhorst (DSJ) won by forfeit
145- Austin Martin (DSJ) won by forfeit
152- Wes Buettner (DSJ)won by forfeit
160- Luke Wrasman(DSJ) won by forfeit
170- Derek Anthony (DSJ) won by forfeit
182- Will Buettner (DSJ) pinned Devin Joseph (P) 5:23
195- Jordan Berry (P) won by forfeit
220- double forfeit
285- Seth Hipply (P) won by forfeit