• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Area District Swimming & Diving Qualifiers, Schedule

DISTRICT SWIMMING & DIVING SCHEDULE
Tuesday’s District Diving
AT FREMONT ROSS
Division I Girls
DIVING — 3, Bethany Glick (Fin) 408.05.
Division I Boys
DIVING — 6, Caleb Aho 374.1. 9, Chris Wohl (Fin) 374.1. 10, Marquis Ramsey (Fin) 370.25.
NOTE: Top six divers qualify for the OHSAA state championships.
Wednesday’s District Diving
AT OAK HARBOR
Division II Girls
DIVING — 22, Nicole Teffenhardt (O-G) 247.9. 25, Megan Kosch (O-G) 240.2.
Division II Boys
DIVING — 12, Harris Reinstedler (O-G) 287.55. 15, Luke Schaub (O-G) 277.5. 19, Trent Basinger (O-G) 239.6.
NOTE: Top nine divers qualify for the OHSAA state championships.
Friday’s District Swimming
AT CLEVELAND STATE
Division II Boys
50 FREE — 2, Matthew Wilcox (Ada) 22.27. 9, Mitchell Wilcox (Ada) 22.98.
100 FREE — 4, Mi. Wilcox (Ada) 50.52. 13, Ma. Wilcox (Ada) 51.7.
200 FREE — 1, Luke Kleman (O-G) 1:51.39.
500 FREE — 28, Drew Barth (US) 5:44.54.
100 BACK — 9, Ben Sealts (O-G) 59.98.
100 BREAST — 25, Alexander Pracht (O-G) 1:13.04.
100 FLY — 7, Nick Fenbert (O-G) 57.62.
200 IM — 17, Alex Teffenhardt (O-G) 2:18.44.
200 FREE RELAY — 5, Ottawa-Glandorf 1:34.07. 13, Ada 1:37.57.
400 FREE RELAY — 4, Ottawa-Glandorf 3:29.74. 20, Upper Sandusky 3:47.32.
200 MEDLEY RELAY — 3, Ottawa-Glandorf 1:45.94. 16, Ada 1:51.69.
Division II Girls
50 FREE — 13, Briana Fenbert (O-G) 26.17/
200 FREE — 9, Savannah Naugle-Baker (Elm) 2:06.74. 25, Kindra Thiesen (O-G) 2:12.09.
500 FREE — 6, Naugle-Baker (Elm) 5:39.24.
100 BACK — 2, Kathryn Samuelson (O-G) 1:01.55. 20, Monica Maas (O-G) 1:07.81. 30, Michaela Nordhaus (O-G) 1:10.0.
100 BREAST — 16, Katey Stuart (Ada) 1:16.68. 25, Megan Hoehn (O-G) 1:18.72.
100 FLY — 13, Nordhaus (O-G) 1:05.99. 16, Amber Ellerbrock (O-G) 1:06.55. 19, Thiesen (O-G) 1:07.4. 23, Kyley Stuart (Ada) 1:08.21. 27, Alexa Schroeder (O-G) 1:09.94.
200 IM — 8, Ashley Siefker (O-G) 2:23.22. 24, Maas (O-G) 2:30.16. 30, Ka. Stuart (Ada) 2:33.03.
200 FREE RELAY — 6, Ottawa-Glandorf 1:44.82.
400 RELAY — 7, Ottawa-Glandorf 3:54.01.
200 MEDLEY RELAY — 1, Ottawa-Glandorf 1:55.06.
NOTE: The top two finishers in each race advance to next week’s state meet along with the next 16 best times from throughout the state.
Saturday’s District Swimming
AT CLEVELAND STATE
Division I Girls
50 FREE — 15, Kaila Butterworth (Fin) 26.13. 29, Rachel Zelinsky (Fin) 26.81.
100 FREE — 16, Kaila Butterworth (Fin) 57.4. 29, Octavia Homka (Fin) 58.93.
100 BACK — 9, Laura Wilson (Fin) 1:03.36. 26, O. Homka (Fin) 1:07.28.
100 BREAST — 3, Hannah Clinger (Fin) 1:09.0. 10, Kendra Wadding (Fin) 1:11.76. 20, Zelinsky (Fin) 1:13.06.
100 FLY — 8, Wilson (Fin) 1:02.0. 9, Wadding (Fin) 1:02.15.
200 IM — 2, Clinger (Fin) 2:13.82.
200 FREE RELAY — 9, Findlay 1:47.08.
400 FREE RELAY — 6, Findlay 3:49.72.
200 MEDLEY RELAY — 2, Findlay 1:53.85.
Division I Boys
50 FREE — 6, Jeremy Wilson (Fin) 22.22. 29, David Jorge (Fin) 23.9.
100 FREE — 20, Jorge (Fin) 51.94. 21, Jacob Kreinbrink (Fin) 52.06. 23, Ross Stansbery (Fin) 52.12.
200 FREE — 1, Justin Hopkins (Fin) 1:43.38. 6, Tucker Stocker (Fin) 1:48.97.
500 FREE — 1, Hopkins (Fin) 4:44.4. 29, Jacob Wilson (Fin) 5:39.7. 30, Connor Lauth (Fin) 5:39.94.
100 BACK — 7, Stansbery (Fin) 57.65. 19, Grant Weickert (Fin) 1:00.52.
100 BREAST — 5, Graham Copus (Fin) 1:02.71. 7, Spencer Evans (Fin) 1:03.78. 12, Kreinbrink (Fin) 1:05.01. 22, Luke Taylor (Fin) 1:07.69.
100 FLY — 3, Stocker (Fin) 53.32.
200 IM — 15, Copus (Fin) 2:11.78. 20, Weickert (Fin) 2:14.68. 22, Evans (Fin) 2:15.35.
200 FREE RELAY — 5, Findlay 1:31.39.
400 FREE RELAY — 3, Findlay 3:20.56.
200 MEDLEY RELAY — 2, Findlay 1:40.07.
NOTE: The top two finishers in each race advance to next week’s state meet along with the next 16 best times from throughout the state.