• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Former area high school athletes competing in college this spring

The following is a list of area athletes from The Courier’s circulation area competing in college athletics this spring. Readers can contact at sports@thecourier.com with additions/corrections to this list.

Ohio Colleges
Bowling Green State University
MEN’S GOLF — Eli Stacy (Findlay). WOMEN’S TRACK — Taylor Decker (Carey), Kori Reiser (Elmwood).
University of Cincinnati
WOMEN’S TRACK — Amanda Hotaling (North Baltimore).
Kent State University
MEN’S TRACK — Matt Waaland (Findlay). WOMEN’S TRACK — Jackie Leppelmeier (McComb), Tori Meyer (Patrick Henry), Katie Reiser (Elmwood).
Miami University
MEN’S TRACK — Sam Spallinger (Pandora-Gilboa), Cody Swisher (Miami).
Ohio State University
MEN’S TRACK — Dylan Vogt (Columbus Grove). WOMEN’S ROWING — Kelsey Hoehn (Ottawa-Glandorf), Sam Rhodes (Liberty-Benton). WOMEN’S TRACK — Alyssa Gary (Liberty-Benton).
University of Toledo
BASEBALL — Adam Tyson (Elmwood), Kevin Kline (Patrick Henry), Trevor Gast (Arlington). WOMEN’S GOLF — Stephanie St.-Jean (Findlay). WOMEN’S TRACK — Kyesha Neal (Findlay).
Ohio State-Lima
BASEBALL — Matt Jay (Columbus Grove), Austin Cobb (Ada), Brandon Burke (Continental). MEN’S GOLF — JD Nye (Fostoria St. Wendelin).
Owens Community College
SOFTBALL — Brittany George (Elmwood).
Kenyon College
MEN’S GOLF — Mason McCool (Findlay).
Lake Erie College
MEN’S TRACK — Jake Graham (Columbus Grove).
University of Northwestern Ohio
MEN’S GOLF — Alex Odenweller (Ottoville), Kyle Karhoff (Ottoville). SOFTBALL — Kristen Buck (McComb).
Marietta College
MEN’S TRACK — Bryce Burnside (Findlay).
Tiffin University
WOMEN’S TRACK — Oriana Billock (Carey). BASEBALL — Jordan Widman (Findlay), Trey Marsh (Elmwood), Logan Sendelbach (Hopewell-Loudon). EQUESTRIAN — Quinn Grove (Upper Sandusky), Josh Gerschutz (New Riegel). MEN’S GOLF — Alex Acree (New Riegel), Brooks Hall (New Riegel).
Baldwin-Wallace
WOMEN’S TRACK — Alivia Stephan (Carey). BASEBALL — Jay Yost (Hopewell-Loudon). MEN’S TENNIS — Zach Elbin (Findlay).
Bluffton University
BASEBALL — Jaylen Von Sossan (Ottawa-Glandorf). WOMEN’S TRACK — Whitney Warnecke (Ottawa-Glandorf). MEN’S TRACK — Josh Matton (Cory-Rawson), Jacob Moran (Carey).
Cedarville University
MEN’S TRACK — David Yoder (Bluffton).
Heidelberg University
WOMEN’S TRACK — Samantha Auchmuty (Elmwood). BASEBALL — Jordan Watson (North Baltimore). MEN’S GOLF — Chase Kloeppel (Vanlue). MEN”S TRACK — Avery Gatchell (Hopewell-Loudon), Marcus Hatter (Fostoria). SOFTBALL — Jami Wagner (New Riegel).
Wittenberg University
WOMEN’S TRACK — Brittanie Burnside (Findlay).
University of Findlay
WOMEN’S TRACK — Taylor Allen (Hardin Northern), Torie Allgire (Ottawa-Glandorf), Kendra Aversch (Leipsic), Emily Caudill (Upper Sandusky), Kailey Coleman (Hopewell-Loudon), Alex Devincentis (Liberty-Benton), Lydia Guagenti (Bluffton), Liz Streacker (Liberty-Benton), Shelby Stump (Hardin Northern), Carlie Stump (Hardin Northern). BASEBALL — Reid Rothenbuhler (Elmwood), Austin Hoiles (Elmwood), Dillon Kliesch (Vanlue), Aden Ohl (Upper Sandusky), Derek Draper (Riverdale), Dillon Farrow (Riverdale), Jordan Harpst (Liberty-Benton). ENGLISH EQUESTRIAN — Brandy Smith (Findlay). WESTERN EQUESTRIAN — Zac Brown (Findlay), Emily Caplinger (Patrick Henry), Rachel Grismore (Columbus Grove). MEN’S GOLF — Earl Streacker (Findlay). MEN’S TRACK — Kyle Smithey (Elmwood), Parker Schroeder (Columbus Grove). WOMEN’S GOLF — Taylor Tweed (Findlay). SOFTBALL — Emily Reynolds (Elmwood), Jackie Messersmith (Mohawk), Lauren Trumpler (Hopewell-Loudon), Emily Stewart (North Baltimore), Allie Cox (Upper Sandusky), Morgan Arnold (Elmwood), Brooke Scherger (New Riegel).
John Carroll University
MEN’S TRACK — Justin Ball (Fostoria St. Wendelin).
College of Mount St. Joseph
MEN’S GOLF — Jason Sawyer (Van Buren).
Notre Dame College
MEN’S GOLF — Tim Gerken (Patrick Henry).
Ursuline College
WOMEN’S GOLF — Katie Hertel (Van Buren). WOMEN’S TRACK — Ali Mowrey (Fostoria St. Wendelin). SOFTBALL — Brigitte Snow (Upper Sandusky).
Walsh University
MEN’S TRACK — David Moser (Bluffton).
Capital University
WOMEN’S LACROSSE — Melissa Verhoff (Ottawa-Glandorf). WOMEN’S TENNIS — Ashlin Gable (Bluffton).
Ohio Northern University
WOMEN’S TRACK — Catie Huber (Findlay), Nicole Huber (Findlay), Brooke Larsen (Liberty-Benton), Brittany Lee (North Baltimore), Morgan Rouch (Ada). MEN’S TRACK — Mark Berton (Fostoria St. Wendelin), Phil Farwig (Liberty-Benton), Andrew Cody (Liberty-Benton), James Rader (Cory-Rawson), Eric Wymer (Van Buren). SOFTBALL — Kendra Paul (Ada), Lindsay Simmons (Ada).
Otterbein
MEN’S GOLF — Andrew Kotey (Liberty-Benton). WOMEN’S TRACK — Marissa Linhart (Upper Sandusky).
Malone University
MEN’S TRACK — Lorne Strausbaugh (Elmwood), Andrew Trusty (Mohawk). WOMEN’S TRACK — Lynsey Trusty (Mohawk).
Ashland University
MEN’S TRACK — Zack Smelcer (Liberty-Benton).
Defiance College
MEN’S GOLF — Zach Weber (Ottoville). MEN’S TRACK — Cody Wilson (McComb), Andrew Senecal (North Baltimore). WOMEN’S TRACK — Kim Bingley (Ottawa-Glandorf).
Outside Ohio
University of Notre Dame
BASEBALL — Jimmy Orwick (Findlay).
Eastern Michigan University
MEN’S TRACK — Tyler Brown (Findlay). WOMEN’S TRACK — Ellie Braidic (Pandora-Gilboa).
Eastern Mennonite University
WOMEN’S TRACK — Hannah Chappell-Dick (Bluffton).
Colorado State University
MEN’S TRACK — Seth Butler (Liberty-Benton).
Morehead State University
BASEBALL — Cy Strahm (Carey).
Hillsdale College
WOMEN’S TRACK — Sarah Benson (Van Buren), Dana Newell (Carey).
Grand Valley State
WOMEN’S TRACK — Becca Leppelmeier (McComb).
Polk Community College
BASEBALL — Casey Schroeder (Ottawa-Glandorf).
Indiana Tech University
WOMEN’S TRACK — Macy Schroeder (Fort Jennings).
Lipscomb University
SOFTBALL — Becca Dean (Liberty-Benton).