• Email Us

    [enquiry_form thankyou="Thank you for contacting us!" id="widget-contactform-widget3id" emailto="charleslightner@findlayoh.com" /]
  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Prep Schedule & Updates: 03-13-14

A day later than expected, Ottawa-Glandorf’s boys basketball team will play in the regional semifinals tonight and we’ll have all of the action for you later today here at The Courier.
Courier writers Dave Hanneman and Andrew Williams will be on hand at Ohio Northern University as the Titans take on Huron in the Division III regional tournament at 8 p.m.
The game will also be broadcast on 106.3 FM The Fox and streamed live at 1063thefox.com with Doug Jenkins behind the mic.
We’ll have stories on the game and more later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz. You can also get the latest sports updates by following us on Twitter: @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

PREP GIRLS BASKETBALL
OHSAA State Tournament
At Value City Arena
Thursday’s State Semifinals
Division II
Kettering Alter 50, Toledo Rogers 47
Millersburg West Holmes 49, Akron St. Vincent-St. Mary 45
FINAL: Kettering Alter (29-0) vs. Millersburg West Holmes (28-0), Saturday, 10:45 a.m.
Division IV
Zanesville Rosecrans 50, Holgate 40
Reedsville Eastern 68, Fort Loramie 59
FINAL: Zanesville Rosecrans (27-1) vs. Reedsville Eastern (26-1), Saturday, 2
Friday’s State Semifinals
Division III
Smithville (26-2) vs. Columbus Africentric (24-3), 1
Proctorville Fairland (22-3) vs. Versailles (23-3), 3
FINAL: Saturday, 5:15
Division I
Cincinnati Princeton (26-2) vs. Toledo Notre Dame (24-3), 6
North Canton Hoover (25-2) vs. Dublin Coffman (22-6), 8
FINAL: Saturday, 8:30 p.m.

PREP BOYS BASKETBALL
Thursday’s Regional Semifinals
Division I
AT UNIVERSITY OF AKRON
Lakewood St. Edward 70, Cleveland St. Ignatius 59
AT LIMA SENIOR
Mansfield Senior 66, Toledo Bowsher 50
AT COLUMBUS FAIRGROUNDS COLISEUM
Upper Arlington 63, Pickerington Central 53
AT CLEVELAND STATE UNIVERSITY
Cleveland East Tech 70, Shaker Heights 54
Uniontown Lake 67, Massillon Jackson 59 (OT)
Division II
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Norwalk 87, Vermilion 81 OT
Lima Bath 50, Defiance 49
AT OHIO UNIVERSITY
Columbus Watterson 62, Circleville Logan Elm 45
New Concord John Glenn 53, Dover 45
AT KETTERING FAIRMONT
Cincinnati Taft 47, Columbus Eastmoor 44
Dayton Thurgood Marshall 62, Dayton Dunbar 55
AT CANTON FIELDHOUSE
Poland Seminary 60, Cleveland Central Catholic 52
Akron St. Vincent-St. Mary 68, Mentor Lake Catholic 52
Division III
AT CANTON CIVIC CENTER
Cleveland Villa Angela-St. Joseph 72, Canton Central Catholic 64
Youngstown Ursuline 74, Creston Norwayne 56
AT OHIO NORTHERN UNIVERSITY
Lima Central Catholic 64, Worthington Christian 37
Ottawa-Glandorf 63, Huron 45
Friday’s Regional Finals
Division IV
AT CANTON FIELDHOUSE
Louisville St. Thomas Aquinas vs. Richmond Heights, 7
AT OHIO UNIVERSITY
Columbus Africentric vs. Canal Winchester Harvest Prep, 7
AT KETTERING FAIRMONT
Marion Local vs. New Madison Tri-Village, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Wayne Trace vs. Convoy Crestview, 7
Saturday’s Regional Finals
Division I
AT COLUMBUS FAIRGROUNDS COLISEUM
Columbus Northland vs. Upper Arlington, 7
AT XAVIER UNIVERSITY
Trotwood Madison vs. Cincinnati Moeller, 7
AT UNIVERSITY OF AKRON
Lakewood St. Edward winner vs. Mansfield Senior, 7
AT CLEVELAND STATE
Cleveland East Tech vs. Uniontown Lake, 7
Division II
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Norwalk vs. Lima Bath, 3
AT OHIO UNIVERSITY
Columbus Watterson vs. New Concord John Glenn, 3
AT KETTERING FAIRMONT
Cincinnati Taft vs. Dayton Thurgood Marshall, 3
AT CANTON FIELDHOUSE
Poland Seminary vs. Akron St. Vincent-St. Mary, 1
Division III
AT OHIO UNIVERSITY
Lucasville Valley vs. Columbus Ready, 7
AT KETTERING FAIRMONT
Cincinnati Summit Country Day vs. St. Bernard Roger Bacon, 7
AT CANTON CIVIC CENTER
Cleveland Villa Angela vs. Youngstown Ursuline, 7
AT BOWLING GREEN STATE UNIVERSITY
Lima Central Catholic vs. Ottawa-Glandorf, 7