• Email Us

    [enquiry_form thankyou="Thank you for contacting us!" id="widget-contactform-widget3id" emailto="charleslightner@findlayoh.com" /]
  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Prep Track and Field: FHS boys sweep triangular

Findlay High School junior Rasheed Ajala won four events as the Trojans’ boys track and field team opened its season by sweeping a triangular from Liberty-Benton and McComb Tuesday at L-B.
Ajala won the 100 (10.97) and 200 (23.07) and was on the winning 400 (48.3) and 800 (1:36.9) relays to help the Trojans outscore Liberty-Benton’s “B” team 106½-52½ for first place in the boys meet. McComb was third with 15 points.
Marquis Ramsey was a double winner for Findlay taking the 110 high hurdles (16.3) and running on the winning 800 relay. Isaiah Gaines and Boden Fisher both won a pair of events. Gaines won the 1,600 (4:50.33) and Fisher finished first in the 800 (2:13.0). The two also were on Findlay’s winning 3,200 relay (8:41.9) team.
Liberty-Benton’s Michaela Butler was a triple winner in the girls meet as the Eagles outscored Findlay 100-49 for first place. McComb was third with 24 points.
Butler swept the 100 (12.16), 200 (26.3) and 400 (1:03.5). Rachel Myers won the long jump (15-7¾) and 300 hurdles (51.0) and was on the winning 1,600 relay team (4:28.4) and Megan Bartel captured the 1,600 (5:35.7) and 3,200 (12:07.0).
Kate Baumlein was on the winning 3,200 (10:28.3) and 1,600 relay teams. Leah Recker was also on both relays and picked up a third victory in the 800 (2:34.0).
Findlay had three double winners as Kyia Gray, Taylor Lavely and Mikaela Ramsey were all on the Trojans’ winning 400 (53.4) and 800 (1:53.3) relay teams.
McComb’s Molly Leppelmeier swept the shot put (38-9) and discus (125-11) to lead the Panthers.
Boys Track
FINDLAY 106½, LIBERTY-BENTON 52½
McCOMB 15
SHOT — Calkins (Fin) 41-11. DISCUS — Boyd (L-B) 123-2. LJ — Lamb (Fin) 18-4¼. HJ — Dickey (Fin) 6-0. PV — Eyerly (Fin) 11-0. 3,200 RELAY — Findlay (Misamore, Breen, Gaines, Fisher) 8:41.9. 110 HH — Ramsey (Fin) 16.3. 100 — Ajala (Fin) 10.97. 800 relay — Findlay (Jones, Ajala, Ramsey, Bonnoront) 1:36.9. 1,600 — Gaines (Fin) 4:50.33. 400 relay — Findlay (Jones, Ajala, Bonnoront, Lamb) 48.3. 400 — Dysert (McC) 54.5. 300 ih — Snook (L-B) 42.0. 800 — Fisher (Fin) 2:13.0. 200 — Ajala (Fin) 23.07. 3,200 — Dufek (Fin) 11:22.7. 1,600 relay — Liberty-Benton (Conkle, Garver, Boehme, Snook) 3:38.3.
Girls Track
LIBERTY-BENTON 100, FINDLAY 49
McCOMB 24
SHOT — Leppelmeier (McC) 38-9. DISCUS — Leppelmeier (McC) 125-11. HJ — Haas (Fin) 4-10. LJ — Myers (L-B) 15-7¾. PV — Dobbins (L-B) 7-0. 3,200 RELAY — Liberty-Benton (Baumlein, Thomas, Recker, Miller) 10:28.3. 100 IH — Peplinski (L-B) 17.8. 100 — Butler (L-B) 12.16. 800 relay — Findlay (Gray, Lavely, Ramsey, Kovaleski) 1:53.3. 1,600 — Bartel (L-B) 5:35.7. 400 relay — Findlay (Gray, Lavely, Ramsey, Blair) 53.4. 400 — Butler (L-B) 1:03.5. 300 Lh — Myers (L-B) 51.0. 800 — Recker (L-B) 2:34.0. 200 — Butler (L-B) 26.3. 3,200 — Bartel (L-B) 12:07.0. 1,600 relay — Liberty-Benton (Hyre, Myers, Baumlein, Recker) 4:28.4.

OTHER AREA RESULTS

Prep Boys Track
upper sandusky 113, buckeye central 23
SHOT — Gardner (US) 45-91/2. DISCUS — Sautter (BC) 141-7. HJ — Brenneman (BC) 5-10. LJ — Clifford (US) 19-1. PV — Haycook (US) 11-6. 3,200 RELAY — Upper Sandusky (Solis, Miller, Clifford, Myers) 9:02.80. 110 HH — McMillan (US) 16.40. 100 — Grose (US) 12.10. 800 relay — Upper Sandusky (Grose, Roeder, Miller, Pack) 1:41.90. 1,600 — Solis (US) 5:07.40. 400 relay — Upper Sandusky (Robertson, Reep, Miller, Pack) 47.60. 400 — Clifford (US) 57.70. 300 ih — Miller (US) 45.90. 800 — Solis (US) 2:10.80. 200 — Robertson (US) 25.40. 3,200 — Miller (US) 11:45.50. 1,600 relay — Upper Sandusky (Grose, Solis, Miller, Pack) 3:46.80.
riverdale 84, wynford 51
SHOT — Art (Wyn) 39-4. DISCUS — Vent (Riv) 118-0. HJ — Pever (Riv) 5-10. LJ — Riegle (Riv) 16-1. PV — Riegle (Riv) 8-0. 3,200 RELAY — Riverdale (Lauck, Fox, Evans, Pever) 9:06.90. 110 HH — Holderman (Riv) 18.90. 100 — Brown (Syn) 11.40. 800 relay — Wynford 1:41.60. 1,600 — Hankins (Riv) 5:21.30. 400 relay — Wynford 46.60. 400 — Evans (Riv) 56.20. 300 ih — Hand (Wyn) 48.50. 800 — Pever (Riv) 2:13.20. 200 — Stiles (Wyn) 23.90. 3,200 — Hankins (Riv) 11:45.00. 1,600 relay — Riverdale (Evans. Fox, Lauck, Pever) 3:44.00.
Arlington 98, Cory-Rawson 62,
Hardin Northern 61, vanlue 28
SHOT — Inniger (Arl) 42-21/2. DISCUS — Inniger (Arl) 106-0. HJ — S. Drumm (HN) 5-6. LJ — Starr (Arl) 17-11. PV — Starr (Arl) 11-0. 3,200 RELAY — Arlington (Jones, McDowell, Elledge, Ross) 9:51.00. 110 HH — Huston (Van) 16.70. 100 — Warnimont (C-R) & Moser (C-R) 11.90. 800 relay — Hardin Northern (Gossard, Schlatter, Stump, R. Drumm) 1:41.60. 1,600 — Jones (Arl) 5:27.20. 400 relay — Cory-Rawson (Warnimont, Sands, Moser, Waltz) 47.70. 400 — Ream (C-R) 1:03.00. 300 ih — Huston (Van) 45.20. 800 — Jones (Arl) 2:23.10. 200 — Warnimont (C-R) 24.00. 3,200 — Allen (HN) 12:56.10. 1,600 relay — Arlington (Elledge, McDowell, Beck, Hunter) 3:58.10.
ottawa-glandorf 86, napoleon 51
SHOT — Recker (O-G) 43-61/2. DISCUS — Meece (Nap) 132-2. HJ — Moening (O-G) 5-4. LJ — Laubenthal (O-G) 19-71/2. PV — Laubenthal (O-G) 13-0. 3,200 RELAY — Ottawa-Glandorf (Recker, Ellerbrock, Hyman, Trampe-Kindt) 8:42.72. 110 HH — McDermitt (O-G) 15.70. 100 — Westhoven (Nap) 11.33. 800 relay — Ottawa-Glandorf (A. McDermit, L. McDermit, Niese, Laubenthal) 1:39.80. 1,600 — Trampe-Kindt (O-G) 4:49.85. 400 relay — Napoleon 47.94. 400 — Ellerbrock (O-G) 55.04. 300 ih — Moening (O-G) 43.09. 800 — Recker (O-G) 2:12.15. 200 — Westhoven (Nap) 23.96. 3,200 — Trampe-Kindt (O-G) 10:23.43. 1,600 relay — Ottawa-Glandorf (Ellerbrock, Moening, A. McDermit, Recker) 3:44.67.
elmwood 92, rossford 39
elmwood 67, fostoria 56
Fostoria 76, rossford 55
SHOT — Childress (Ross) 52-91/2. DISCUS — Childress (Ross) 131-7. HJ — Johnson (Fos) 5-3. LJ — Aa. Arnold (Elm) 20-101/4. PV — Klocko (Ross) 8-6. 3,200 RELAY — Fostoria 9:00.00. 110 HH — Z. Hocker (Elm) 17.70. 100 — Green (Fos) 12.40. 800 relay — Elmwood (Aa. Arnold, Hocker, Jasso, An. Arnold) 1:40.20. 1,600 — Estrada (Fos) 4:56.00. 400 relay — Rossford 49.20. 400 — Sasso (Elm) 53.90. 300 ih — Mathenly (Fos) 43.30. 800 — Mathenly (Fos) 2:13.40. 200 — Sasso (Elm) 23.00. 3,200 — Estrada (Fos) 11:11.00. 1,600 relay — Elmwood (Aa. Arnold, B. Hocker, Z. Hocker, Grossman) 3:43.90.
SPENCERVILLE 99, FORT JENNINGS 60
DELPHOS JEFFERSON 5
SHOT — Vandemark (Spe) 48-11. DISCUS — Vandemark (Spe) 132-2. HJ — Berelsman (FJ) 5-10. LJ — Blankemeyer (FJ) 16-51/2. PV — Wilson (Spe) 9-6. 3,200 RELAY — Spencerville 9:19.5. 110 HH — Croft (Spe) 18.2. 100 —Schuh (Spe) 11.9 . 800 relay — Spencervlle 1:42.3. 1,600 — Goecke (Spe) 5:19.3. 400 relay — Spencerville 48.5. 400 — Grone (FJ) 1:02.9. 300 ih — Croft (Spe) 48.8. 800 — McMichael (Spe) 2:15.2. 200 — Schuh (Spe) 24.7. 3,200 — Berelsman (FJ) 11:50.7. 1,600 relay — Spencerville 3:50.5.
Prep Girls Track
Upper Sandusky 96, Buckeye Central 32
SHOT — Clark (US) 24-113/4. DISCUS — Ritchey (US) 76-7. HJ — Heydinger (BC) 4-6. LJ — Smith (US) 14-1. 3,200 RELAY — Upper Sandusky (Rall, Oney, McCaleb, Garber) 11:21.70. 100 IH — Heydinger (BC) 18.60. 100 — Smith (US) 13.90. 800 relay — Upper Sandusky (Moser, Powers, Smith, Daughenbaugh) 1:57.20. 1,600 — Rall (US) 6:14.60. 400 relay — Upper Sandusky (Searls, Dible, Mathews, Bukovich) 58.70. 400 — Powers (US) 1:09.00. 300 Lh — Smith (US) 53.30. 800 — Rall (US) 2:44.70. 200 — Powers (US) 29.10. 3,200 — Thomson (US) 13:46.00. 1,600 relay — Upper Sandusky (Powers, Daughenbaugh, Oney, Rall) 4:49.40.
arlington 116, Cory-Rawson 63,
hardin northern 39, vanlue 26
SHOT — Kloepfer (Van) 29-2. DISCUS — Kloepfer (Van) 85-5. HJ — Willow (Arl) 4-8. LJ — Beach (Arl) 13-61/2. PV — Thompson (Arl) 10-6. 3,200 RELAY — Cory-Rawson (Roebke, Von Stein, Kussmaul, Scott) 11:14.60. 100 IH — Willow (Arl) 19.80. 100 — M. Johnson (Arl) 13.70. 800 relay — Arlington (H. Johnson, M. Johnson, Stoltz, Beach) 1:57.10. 1,600 — McMath (Arl) 5:47.30. 400 relay — Arlington (H. Johnson, M. Johnson, Beck, Stoltz) 54.80. 400 — Scott (C-R) 1:10.50. 300 Lh — Von Stein (C-R) 54.00. 800 — Roebke (C-R) 2:32.00. 200 — M. Johnson (Arl) 28.40. 3,200 — McMath (Arl) 12:35.50. 1,600 relay — Cory-Rawson (Scott, Von Stein, K. Rettig, C. Rettig) 4:48.80.
Riverdale 79, Wynford 55
SHOT — Quinn (Wyn) 36-31/2. DISCUS — Lamber (Wyn) 124-5. HJ — Gottfried (Wyn) 5-0. LJ — Hunter (Riv) 14-0. PV — Graham (Wyn) 9-0. 3,200 RELAY — Riverdale (Hunter, Arras, Manns, Wise) 11:13.30. 100 IH — Martin (Riv) 18.00. 100 — Penwell (Riv) 13.80. 800 relay — Wynford 1:56.10. 1,600 — Manns (Riv) 6:28.00. 400 relay — Riverdale (Penwell, Wise, Dodge, Pickett) 56.80. 400 — Hunter (Riv) 1:03.60. 300 Lh — Ruffener (Wyn) 53.30. 800 — Manns (Riv) 2:42.80. 200 — Ruffender (Wyn) 28.50. 3,200 — Copeland (Wyn) 11:11.30. 1,600 relay — Wynford 4:38.90.
Ottawa-Glandorf 90, napoleon 46
SHOT — Chamberlain (Nap) 34-11/2. DISCUS — Bellman (O-G) 124-4. HJ — Maag (O-G) 5-0. LJ — Maag (O-G) 15-23/4. PV — Fausey (Nap) & Siefker (O-G) 7-0. 3,200 RELAY — Ottawa-Glandorf (Verhoff, Koch, Schmitz, Bellman) 10:49.07. 100 IH — Lee (Nap) 15.94. 100 — Stechschulte (O-G) 12.54. 800 relay — Ottawa-Glandorf (D. Ellerbrock, Maag, E. Ellerbrock, Stechschulte) 1:50.00. 1,600 — Sonnenberg (Nap) 5:47.20. 400 relay — Ottawa-Glandorf (V. Knott, Siefker, Sahloff, M. Knott) 55.50. 400 — Shepard (Nap) 1:03.23. 300 Lh — Koch (O-G) 52.51. 800 — E. Ellerbrock (O-G) 2:29.73. 200 — Stechschulte (O-G) 27.02. 3,200 — Warnecke (O-G) 13:17.24. 1,600 relay — Ottawa-Glandorf (D. Ellerbrock, Bellman, Stechschulte, E. Ellerbrock) 4:15.51.
Elmwood 88, Fostoria 44
elmwood 85, rossford 46
rossford 64, fostoria 42
SHOT — Dewey (Elm) 32-1. DISCUS — Dewey (Elm) 111-9. HJ — Avery (Elm) 4-6. LJ — Clay (Ross) 15-51/2. PV — Emmitt (Elm) 8-6. 3,200 RELAY — Elmwood (Elgin, Baer, Tracy, Krassow) 12:25.00. 100 IH — Clay (Ross) 17.10. 100 — Henderson (Elm) 13.50. 800 relay — Rossford 1:52.90. 1,600 — Krassow (Elm) 6:20.00. 400 relay — Fostoria 55.70. 400 — Sears (Elm) 1:03.10. 300 Lh — Clay (Ross) 49.20. 800 — Krassow (Elm) 2:50.80. 200 — Stolar (Ross) 28.40. 3,200 — Tracy (Elm) 14:49.00. 1,600 relay — Elmwood (Sears, Mohre, Camden, Hocker) 4:30.90.
SPENCERVILLE 85, DELPHOS JEFFERSON 59
FORT JENNINGS 22
SHOT — Merriman (Spe) 31-3/4. DISCUS — Johnson (Spe) 101-2. HJ — Wurst (Spe) 4-4. LJ — Miller (Spe) 15-7. PV — Miller (Spe) 9-6. 3,200 RELAY — Spencerville 10:52.4. 100 IH — Kahle (Spe) 17.3. 100 — Stroh (DJ) 13.7. 800 relay — Delphos Jefferson 1:55.7. 1,600 — Adams (Spe) 6:02.0. 400 relay — Delphos Jefferson 55.7. 400 — Temen (DJ) 1:07.2. 300 Lh — Miller (Spe) 54.4. 800 — Hardesty (Spe) 2:42.6. 200 — Temen (DJ) 293.3. 3,200 — Adams (Spe) 12:56.1. 1,600 relay — Spencerville 4:35.9.