• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Prep Schedule & Updates: 05-09-14

There’s a big day of local sports set for today and we’ll have the latest on all of the action for you tonight here at The Courier sports department.
Area teams will compete in six track and field meets throughout the region. The biggest meet will take place at Clymer Stadium as Columbus Grove will try and defend its titles at the Putnam County League championships. Courier writer Ted Radick will be on hand to cover the action.
There are also 15 prep baseball and 11 prep softball games on the schedule. Findlay High School’s baseball and softball teams travel to Fremont Ross to highlight tonight’s slate on the diamond.
We’ll also have The Courier’s track honor roll and area prep baseball and softball leaders from around the region as well.
We’ll have scores and stories on all of the action later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz. You can also get the latest sports updates by following us on Twitter @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

SCHEDULE
Friday’s Events

PREP BASEBALL
THREE RIVERS ATHLETIC CONFERENCE
Findlay 15, Fremont Ross 4
Toledo Central Catholic 15, Lima Senior 3
MIDLAND ATHLETIC LEAGUE
Tiffin Calvert 12, Fostoria St. Wendelin 2
NORTHERN BUCKEYE CONFERENCE
Lake 7, Fostoria 2
Genoa 10, Woodmore 9
Eastwood 10, Otsego 0
NORTH CENTRAL CONFERENCE
Wynford 11, Riverdale 5
Buckeye Central 11, Bucyrus 4
Upper Sandusky 13, Galion 12
PUTNAM COUNTY LEAGUE
Miller City 9, Kalida 8
Fort Jennings 9, Continental 7
NORTHWEST CONFERENCE
Convoy Crestview 3, Paulding 1
NORTHERN OHIO LEAGUE
Sandusky 17, Willard 5
Tiffin Columbian 7, Ontario 5
Bellevue 9, Norwalk 1
FIRELANDS CONFERENCE
Plymouth 1, Western Reserve 0
Norwalk St. Paul 12, Monroeville 2
SANDUSKY BAY CONFERENCE
Huron 10, Port Clinton 4
Clyde 11, Edison 0
Sandusky St. Mary’s 11, Oak Harbor 0
Sandusky Perkins 16, Margaretta 4
MIDWEST ATHLETIC CONFERENCE
Coldwater 13, Minster 12
Fort Recovery 8, New Knoxville 0
St. Henry 12, Parkway 2
Marion Local 8, New Bremen 4
NORTHWEST CENTRAL CONFERENCE
Riverside 10, Ridgemont 1
NORTHERN LAKES LEAGUE
Perrysburg 5, Bowling Green 3
NONCONFERENCE
Ashland 8, New London 3
Danville 9, Millersport 6
Lima Central Catholic 9, Wayne Trace 0
Loudonville 6, Creston Norwayne 5
Mansfield Senior 16, Lucas 5
McComb 7, Holgate 2
New Riegel 6, Cardinal Stritch 0
Ottawa-Glandorf 18, Napoleon 1
Pandora-Gilboa 11, Ada 6
Patrick Henry 11, Antwerp 1
St. Marys Memorial 12, Spencerville 0
Vanlue 10, Carey 0
Wapakoneta 17, Indian Lake 5
Wauseon 7, Defiance 2
PREP SOFTBALL
BLANCHARD VALLEY CONFERENCE
Van Buren 14, McComb 2
NORTHERN BUCKEYE CONFERENCE
Elmwood 9, Rossford 0
Genoa 4, Woodmore 3
Eastwood 8, Otsego 3
Lake 5, Fostoria 1
NORTH CENTRAL CONFERENCE
Riverdale 4, Wynford 3
Upper Sandusky 9, Galion 5
Colonel Crawford 3, Crestline 1
Bucyrus 4, Buckeye Central 0
PUTNAM COUNTY LEAGUE
Columbus Grove 12, Continental 3
THREE RIVERS ATHLETIC CONFERENCE
Findlay 16, Fremont Ross 0
Toledo Central Catholic 5, Lima Senior 1
MIDLAND ATHLETIC LEAGUE
Fostoria St. Wendelin 1, Tiffin Calvert 0
WESTERN BUCKEYE LEAGUE
Lima Bath 10, St. Marys Memorial 0
NORTHERN OHIO LEAGUE
Sandusky 17, Willard 1
Ontario 10, Tiffin Columbian 0
Bellevue 5, Norwalk 1
FIRELANDS CONFERENCE
Monroeville 14, Norwalk St. Paul 0
Plymouth 7-11, Western Reserve 3-0
SANDUSKY BAY CONFERENCE
Oak Harbor 4, Sandusky St. Mary’s 1
Huron 10, Port Clinton 4
Margaretta 4, Sandusky Perkins 3
Edison 4, Clyde 1
NORTHWEST CENTRAL CONFERENCE
Riverside 11, Ridgemont 1
NONCONFERENCE
Ada 13, Pandora-Gilboa 0
Ashland 6, Hillsdale 4
Clear Fork 12, Ashland Crestview 3
Lakota 5, Cardinal Stritch 2
Lexington 10, Loudonville 0
Liberty-Benton 8, Hopewell-Loudon 5
Mohawk 7, Mansfield Christian 0
Napoleon 5, Ottawa-Glandorf 4
New Bremen 11, Spencerville 1
Old Fort 17, Vanlue 0
St. Henry 15, Anna 10
South Central 11, Mansfield Senior 3
Van Wert 8, Lima Central Catholic 7
Wapakoneta 2, Minster 1
PREP BOYS TENNIS
Ontario 3, Tiffin Columbian 2
PREP TRACK
PUTNAM COUNTY LEAGUE
BOYS TEAM STANDINGS
1, Columbus Grove 204. 2, Pandora-Gilboa 104½. 3, Continental 55. 4, Leipsic & Ottoville 50. 6, Fort Jennings 49½.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Columbus Grove 182. 2, Pandora-Gilboa 134. 3, Ottoville 74. 4, Leipsic 62. 5, Continental & Fort Jennings 31.
ELMWOOD JOHN RAMSEY INVITATIONAL
BOYS TEAM STANDINGS
1, Wauseon 227. 2, Elmwood 102½. 3, Van Buren 94. 4, Lakota 66½. 5, Toledo Woodward 65. 6, Arcadia 45. 7, Ridgedale 28.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Wauseon 214½. 2, Van Buren 108, 3, Elmwood 100½. 4, Lakota 79. 5, Arcadia 45. 6, Toledo Woodward 38. 7, Ridgedale 30.
GALION KIWANIS INVITATIONAL
BOYS TEAM STANDINGS
1, Pataskala Watkins Memorial 146 2/3. 2, Westerville Central 104. 3, Ontario 65 2/3. 4, Clear Fork 59. 5, Ashland 44. 6, West Salem Northwestern 43. 7, Colonel Crawford 35 2/3. 8, Findlay 34. 9, Marion Harding 29 2/3. 10, Shelby 24. 11, Galion 23 2/3. 12, Lexington 21 2/3. 13, Upper Sandusky 20. 14, Mansfield Senior 12.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Pataskala Watkins Memorial 98½. 2, Ashland 80. 3, Westerville Central 75. 4, Lexington 64. 4, Galion 64. 6, Colonel Crawford 55. 7, Findlay 54½. 8, Mansfield Senior 49. 9, Clear Fork 28. 10, Marion Harding 27. 11, Ontario 24. 12, West Salem Northwestern 19. 13, Shelby 13. 14, Upper Sandusky 12
OREGON CLAY INVITATIONAL
BOYS TEAM STANDINGS
1, Toledo Whitmer 124½. 2, Sylvania Southview 111½. 3, Toledo St. Francis 99½. 4, Liberty-Benton 69. 5, Anthony Wayne 64½. 6, Amherst Steele 55. 7, Sylvania Northview 34. 8, Oregon Clay 19
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Oregon Clay 126½. 2, Whitmer 102. 3, Liberty-Benton 85½. 4, Sylvania Southview 74½. 5, Amherst Steele 73. 6, Sylvania Northview 58. 7, Anthony Wayne 44½. 8, Toledo St. Ursula 19.
SANDUSKY PERKINS JIM HAUSER RELAYS
BOYS TEAM STANDINGS
1, Clyde 98. 2, Sandusky Perkins 91½. 3, Sandusky 91. 4, Avon Lake 78. 5, Bowling Green 70½. 6, Medina Buckeye 35. 7, Willard 31. 8, Fostoria 15.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Bowling Green 107. 2, Sandusky Perkins 104. 3, Clyde 86. 4, Sandusky 79. 5, Avon Lake 67. 6, Willard 54. 7, Medina Buckeye 16. 8, Fostoria 7.
OTTAWA HILLS RELAYS
BOYS TEAM STANDINGS
1, Hopewell-Loudon 112½. 2, Summerfield 93½. 3, Gibsonburg 64½. 4, Evergreen 39½. 5, Ottawa Hills 29. 6, North Baltimore 22. 7, Maumee Valley Country Day 12. 8, Danbury 11. 9, Emmanuel Christian 7, 10, (tie) Northwood and Cardinal Stritch 2.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Evergreen 90. 2, Gibsonburg 84. 3, Hopewell-Loudon 80. 4, Danbury 56. 5, North Baltimore 40. 6, Summerfield 37. 7, Emmanuel Christian 20. 8, Northwood 10, 9, Cardinal Stritch 8. 10, Ottawa Hills 6.
INDIAN LAKE INVITATIONAL
BOYS TEAM STANDINGS
1, Greenville 132½. Waynesfield-Goshen 119½. Wapakoneta 96. 4, Indian Lake 86½. 5, Fairbanks 60½. 6, Lima Perry 55. 7, Jackson Center 5.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Wapakoneta 138½. 2, Greenville 124 5/6. 3, Fairbanks 97. 4, Indian Lake 73 1/3. 5, Waynesfield-Goshen 47 1/3. 6, Jackson Center 37. 7, Lima Perry 26. 8, Calvary Christian 10.
MERCER COUNTY MEET
BOYS TEAM STANDINGS
1, Celina 220. 2, Coldwater 143. 3, St. Henry 105. 4, Marion Local 29. 5, Parkway 24.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Celina 186. 2, Marion Local 149, 3, Coldwater 105 4, St. Henry 69. 5, Fort Recovery 11. 6, Parkway 6.