• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Prep Schedule & Updates: 05-16-14

PREP BASEBALL

Friday’s District Quarterfinals
Division I
Fremont Ross 3, Ashland 1
Sylvania Southview 1, Toledo Start 0
Bowling Green 3, Findlay 1
Mansfield Madison 8, Mansfield Senior 0
Anthony Wayne 3, Perrysburg 2 (nine innings)
Division II
Bryan 6, Maumee 5
Wauseon 9, Rossford 0
Defiance 11, Oak Harbor 1
Ontario 5, Bellevue 1
Lexington 6, Galion 5
Clyde 5, Clear Fork 3
Napoleon 5, Toledo Rogers 2
Celina 6, Tiffin Columbian 3
Division III
New London 3, Woodmore 0
Genoa 1, Fairview 0
Ottawa-Glandorf 9, Bluffton 1
Wynford 3, Lakota 1
Huron 1, Hopewell-Loudon 0
Edison 8, Margaretta 1
Archbold 1, Otsego 0
Lake 3, Liberty Center 2
Division IV
New Riegel 4, Buckeye Central 1
Convoy Crestview, 1, New Bremen 0
Crestline 9, Plymouth 3
Miller City 4, Leipsic 2
Mohawk 1, Tiffin Calvert 0
Parkway 3, Delphos St. John’s 1
Columbus Grove 6, Kalida 0
Patrick Henry 10, Wayne Trace 0
Carey 7, North Baltimore 3
Tinora 10, Pettisville 0 (six innings)
Edon 3, North Central 0 (nine innings)
Seneca East 11, South Central 1 (five innings)
Hicksville 3, Edgerton 0
Norwalk St. Paul at Cardinal Stritch, 5
Ottawa Hills at Sandusky St. Mary’s, ppd
Saturday’s District Quarterfinals
Division III
Parkway at Liberty-Benton, 4
Division II
Norwalk at Sandusky Perkins, 11 a.m.
REGULAR SEASON
Gibsionburg 3, Ottawa Hills 2
Parkway 3, Delphos St. John’s 1
Coldwater 7, St. Henry 3
Minster 10, New Knoxville 0
Fort Recovery 4, Marion Local 3

PREP SOFTBALL
Friday’s District Games
Division I
Toledo Start 4, Fremont Ross 1
Division II
Napoleon 12, St. Marys Memorial 1
Division III
Kenton 9, Tinora 3
Otsego 5, Liberty Center 4
Margaretta 3, Gibsonburg 1
Friday’s District Quarterfinals
Division I
Findlay 4, Marion Harding 3
Ashland 10, Lima Senior 3
Toledo Whitmer 7, Sylvania Northview 4
Toledo Notre Dame 6, Sylvania Southview 4
Perrysburg 4, Toledo St. Ursula 1
Anthony Wayne 13, Toledo Bowsher 3
Springfield 11, Toledo Start 0
Division II
Eastwood 4, Fostoria 1
Maumee 10, Bowling Green 2
Sandusky Perkins 9, Port Clinton 6
Sandusky 4, Lake 3
Lima Shawnee 2, Elida 0
Wauseon 5, Van Wert 4
Lima Bath 1, Defiance 0
Edison 14, Bellevue 4
Clear Fork 17, Galion 0
Clyde 2, Ontario 1
Lexington 4, Shelby 0
Division III
Archbol 14, Genoa 4
Evergreen 3, Woodmore 0
Mohawk 8, Upper Sandusky 4
Oak Harbor 4, Huron 1
Bucyrus 12, Willard 1
Fairview 6, Paulding 5
Columbus Grove 4, Allen East 3
Ottawa-Glandorf 3, Lima Central Catholic 1
Division IV
North Baltimore 16, Miller City 3
Lakota 10, Hopewell-Loudon 0
Hicksville 11, Edon 1
Continental 9, Pandora-Gilboa 0
North Central 7, Hilltop 3
Sandusky St. Mary’s 5, Cardinal Stritch 2
Van Buren 6, Ayersville 2
Tiffin Calvert 4, Fostoria St. Wendelin 0
Edgerton 16, Pettisville 3 (five innings)
Lucas 6, Monroeville 5
Seneca East 8, Colonel Crawford 1
Convoy Crestview 10, New Bremen 3
Plymouth 10, Buckeye Central 9
Hillsdale 5, Ashland Mapleton 4
REGULAR SEASON
Hardin Northern 7, Leipsic 3
Riverdale 8, Wynford 7
Arlington 6, Bluffton 1
Ridgemont 1, Lima Perry 0