• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Area State Track Qualifiers & Schedule

Area State Qualifiers
Division II Boys
3,200 RELAY (Friday, 1:45 p.m.) — Ottawa-Glandorf (Brad Recker, Matias Trampe-Kindt, Sid Moening, Trevor Ellerbrock) 8:07.63.
PV — (Friday, 9:30 a.m.) Colin Laubenthal (O-G) 14-2.
1,600 — (Saturday, 1:35 p.m.) Trampe-Kindt (O-G) 4:23.31.
Division II Girls
3,200 RELAY (Friday, 1:30 p.m.) — Liberty-Benton (Devony Miller, Taylor Thomas, Leah Recker, Mackenzie Briggs) 9:48.37.
1,600 RELAY (Friday, 4 p.m.) — Ottawa-Glandorf (Michelle Maag, Madison Stechschulte, Anna Bellman, Elissa Ellerbrock) 4:07.22.
400 RELAY (Friday, 2:50 p.m.) — Liberty-Benton (Michaela Butler, Katie Hyre, Kelsey May, Megan Peplinski) 49.68.
800 RELAY (Friday, 2:30 p.m.) — Ottawa-Glandorf (Stechschulte, Megan Siefker, Maag, E. Ellerbrock) 1:44.65.
DISCUS (Friday, 9:30 a.m.) — Anna Bellman (O-G) 121-0.
PV (Saturday, 9 a.m.) — Samantha Johnson (L-B) 10-4.
100 (Friday, 2:20 p.m.) — Butler (L-B) 12.21; Stechschulte (O-G) 12.32.
200 (Friday, 3:40 p.m.) — Butler (L-B) 25.10; Stechschulte (O-G) 25.47.
800 (Saturday, 2:30 p.m.) — E. Ellerbrock (O-G) 2:14.83; Recker (L-B) 2:19.52.
1,600 (Saturday, 1:35 p.m.) — Megan Bartel (L-B) 5:12.53.
Division III Boys
3,200 RELAY (Friday, 9:45 a.m.) — Columbus Grove (Alex Giesige, Lee Altenburger, Colton Grothaus, Bryce Sharrits) 8:14.92; Riverdale (Chad Pever, Kyle Evans, Joe Lauck, Jimmy Fox) 8:19.07.
1,600 RELAY (Friday, 12:10 p.m.) — Bluffton (Robert Demellweek, Robbie Stratton, Dylan Alt, Noah Stratton) 3:22.10; Liberty-Benton (Wanja Boehme, Garver, Jacob Lyberg, Bobby Snook) 3:27.91.
800 RELAY (Friday, 10:40 a.m.) — Bluffton (Isaac Little, R. Stratton, Alt, N. Stratton) 1:30.13; Hopewell-Loudon (Elancio Velasquez, Patric Gase, Noah Breidenbach, Eli Tooker) 1:32.14.
400 RELAY (Friday, 10:55 a.m.) — Patrick Henry (Jacob Ehlers, Zach Nye, Mitchell Bonner, Donny Johnson) 43.34; Bluffton (Adam Wannemacher, Alt, Andrew Lee, Little) 43.78.
DISCUS (Friday, 4 p.m.) — Marcus Myers (PH) 170-0.
LJ (Friday, 4 p.m.) — B.J. Lawson (L-B) 21-8; Chase Cook (L-B) 21-4.
PV (Friday 4 p.m.) — Clay Wilson (Blu) 14-4; Dylan Cornwell (L-B) 14-4.
SHOT (Friday, 1 p.m.) — Jacob Goble (Car) 50-7½.
HJ (Friday, 1 p.m.) — Zach Garver (L-B) 6-6.
200 (Friday, 11:50 a.m.) — Ma. Wilcox (Ada) 22.95; Little (Blu) 22.96.
400 (Friday, 11:10 a.m.) — N. Stratton (Blu) 49.49; Ma. Wilcox (Ada) 50.06.
800 (Saturday, 10:55 a.m.) — Ted Simmons (VB) 1:57.44; Sharrits (CG) 1:58.57; Pever (Riv) 1:58.64.
110 HH (Friday, 10:10 a.m.) — Nye (PH) 14.64; Murriel (Leip) 15.33.
Division III Girls
1,600 RELAY — Van Buren (Lauren Wise, Carlee Schmelzer, Rachell Resnik, Bri Lasley) 4:05.58; Columbus Grove (Kristin Wynn, Sydney McCluer, Raiya Flores, Julia Wynn) 4:06.36; Ottoville (Brook Mangas, Taylor Mangas, Karin Wendeberg, Madison Knodell) 4:07.33.
800 RELAY — Columbus Grove (Flores, K. Wynn, Linnea Stephens, J. Wynn) 1:46.73.
400 RELAY — Columbus Grove (Flores, J. Wynn, Stephens, McCluer) 50.04.
DISCUS (Friday, 1 p.m.) — Holly Averesch (Leip) 147-5; Megan Verhoff (CG) 135-3; Molly Leppelmeier (McC) 124-1.
PV (Friday, 1 p.m.) — Willow Thompson (Arl) 10-8; Sara Goddard (FSW) 10-04; Mackenzie Shepherd (HN) 10-0; Jessica Beck (Arl) 10-0.
LJ — (Friday, 1 p.m.) — Paige Ordway (Cont) 16-4.
HJ — (Friday, 4 p.m.) — Brooke Mangas (Otto) 5-4; Natalie Herder (PH) 5-0.
SHOT (Friday, 4 p.m.) — Leppelmeier (McC) 40-1½; Lyne’a Diller (CG) 38-0.
100 (Friday, 10:20 a.m.) — Brittney Archer (Ada) 12.77.
200 (Friday, 11:40 a.m.) — Archer (Ada) 25.99.
400 (Friday, 11 a.m.) — Sarah Hunter (Riv) 58.68.
800 (Saturday, 10:55 a.m.) — Hannah Roebke (C-R) 2:16.39; Resnik (VB) 2:19.20.
3,200 (Saturday, 11:25 a.m.) — Breana Hovest (P-G) 11:58.46.
100 IH (Friday, 10 a.m.) — Ordway (Cont) 16.05.
300 LH (Friday, 11:20 a.m.) — Ordway (Cont) 46.05; T. Mangas (Otto) 46.37.