• Email Us

    Thanks!

    Thank you for contacting us!

    Required fields not completed correctly.

  • Contact Us

    Northwest Ohio sports news web site featuring local & national games, news, video, streaming audio, real-time scores, Blachard River Buzz and much more.

     

    Sports Buzz at The Courier

    701 W. Sandusky St.

    Findlay, OH. 45840

    419-422-5151

    email us

Prep Schedule & Updates: 08-23-14

There’s a big Saturday of local sports on tap today and we’ll have the latest on all of the action for you today here at The Courier.
There are nine volleyball matches on the schedule today. Findlay makes the trip to Division III powerhouse Huron for a nonconference match tonight beginning at 6 p.m.
It’s the first full Saturday of the cross country season and area schools will participate in invitationals at Seneca East, Fremont, Delphos St. John’s, Defiance, Colonel Crawford, Lexington and Celina today.
There is also a full slate of prep soccer, golf and tennis on the schedule as well.
We’ll have scores and stories on all of the action later tonight on The Courier’s sports weblog, The Blanchard River Buzz. You can also get the latest sports updates by following us on Twitter @Courier_Sports.
You’ll get the best local sports coverage in the region in the daily print edition of The Courier and online at TheCourier.com.

PREP CROSS COUNTRY
DELPHOS ST. JOHN’S INVITATIONAL
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Liberty-Benton 64. 2, New Bremen 78. 3, Pandora-Gilboa 101. 4, Kalida 124. 5, Lincolnview 130. 6, Bluffton 149. 7, Anna 152. 8, Convoy Crestview 169. 9, Lima Central Catholic 175. 10, Waynesfield-Goshen 266.
BOYS TEAM STANDINGS
1, New Bremen 48. 2, Lincolnview 49. 3, Anna 81. 4, Convoy Crestviw 104. 5, Lima Central Catholic 156. 6, Kalida 216. 7, Bluffton 217. 8, Allen East 258. 9, Pandora-Gilboa 276. 10, Spencerville 278. 11, Ottoville 285. 12, Lima Perry 287. 13, Wayne Trace 308. 14, Waynesfield-Goshen 311.
COLONEL CRAWFORD INVITATIONAL
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Northmor 48. 2, Bucyrus 109. 3, Collins Western Reserve 111. 4, Carey 116. 5, Colonel Crawford 118. 6, Buckeye Central 119. 7, Upper Sandusky 156. 8, Cardington-Lincoln 175. 9, Plymouth 184. 10, Mansfield Senior 249.
BOYS TEAM STANDINGS
1, Colonel Crawford 33. 2, Western Reserve 59. 3, Carey 104. 4, Plymouth 137. 5, Bucyrus 159. 6, Cardington-Lincoln 164. 7, Northmor 176. 8, Lucas 228. 9, Collins Western Reserve 234. 10, Upper Sandusky 257. 11, Buckeye Central 271. 12, Crestline 311. 13, Mansfield Senior 329. 14, Clear Fork 375.
SENECA EAST INVITATIONAL
GIRLS TEAM STANDINGS
1, New London 81. 2, Mohawk 94. 3, Hopewell-Loudon 104. 4, Columbus Grove 134. 5, Elmwood 170. 6, Seneca East 170. 7, Smithville 171. 8, Tiffin Calvert 204. 9, Sullivan Black River 207. 10, Old Fort 222. 11, Wynford 266. 12, Norwalk St. Paul 271. 13, Mapleton 354. 14, North Baltimore 362. 15, Cardinal Stritch 440. 16, Lakota 481.
BOYS TEAM STANDINGS
1, New London 71. 2, Seneca East 73. 3, Smithville 82. 4, Columbus Grove 121. 5, Hopewell-Loudon 130. 6, Mapleton 193. 7, Elmwood 243. 8, Sullivan Black River 254. 9, Norwalk St. Paul 305. 10, Open Door Christian 317. 11, Old Fort 327. 12, Cardinal Stritch 345. 13, Monroeville 357. 14, Mohawk 368. 15, Gilead Christian 377. 16, Wynford 418. 17, Lakota 420. 18, North Baltimore 435. 19, New Riegel 454.
NORM BRAY INVITATIONAL
DIVISION I BOYS
TEAM STANDINGS
1, Toledo St. John’s 26. 2, Toledo Central Catholic 54. 4, Bowling Green 79. 4, Springfield 123. 5, Perrysburg 133. 6, 6, Toledo Whitmer 158. 7, Fremont Ross 169. 8, Toledo St. John’s “B” 184. 9. Toledo Whitmer “B: 276.
DIVISION II-III BOYS
TEAM STANDINGS
1, Otsego 29. 2, Oak Harbor 70. 3, Woodmore 119. 4, Eastwood 119. 5, Clyde 132. 6, Millbury Lake 148. 7, Fostoria 173. 8, Toledo Christian 174. 9, Genoa 186.
DIVISION II-III GIRLS
TEAM STANDINGS
1, Eastwood 34. 2, Woodmore 77. 3, Clyde 88. 4, Oak harbor 89. 5, Genoa 110. 6, Lake 124. 7, Otsego 151.
DIVISION I GIRLS
TEAM STANDINGS
1, Perrysburg 29. 2, Toledo Notre Dame 81. 3, Toledo Central Catholic 90. 4, Bowling Green 124. 5, Toledo Whitmer 132. 6, Fremont Ross 143. 7, Toledo St. Ursula 166. 8, Springfield 193. 9, Perrysburg “B” 203. 10, Toledo Notre Dame 210.
LEXINGTON INVITATIONAL
BOYS TEAM STANDINGS
1, Ashland 27. 2, Lexington 47. 3, Medina 48. 4, Marion Harding 150. 5, Dalton 155. 6, Massillon Washington 165. 7, Wooster Triway 185. 8, Edison 198. 9, Marion Pleasant 280.
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Lexington 38. 2, Medina 44. 3, Ashland 79. 4, Edison 101. 5, Marion Pleasant 104. 6, Dalton 169.
CELINA ROTARY INVITATIONAL
GIRLS TEAM STANDINGS
1, New Haven 43. 2, Celina Green 71. 3, Findlay 76. 4, Bryan 96. 5, St. Marys Memorial 108. 6, Celina White 190. 7, Kenton 195. 8, Elida 202. 9, Jay County (Ind.) 204.
BOYS TEAM STANDINGS
1, Celina 45. 2, New Haven 46. 3, Findlay 77. 4, Bryan 78. 5, St. Marys Memorial 129. 6, Kenton 176. 7, Elida 183. 8, Jay County (Ind.) 207
SANDUSKY ST. MARYS FUN TO RUN
GIRLS TEAM STANDINGS
1, Liberty Center 16. 2, Fostoria St. Wendelin 60, 3, Hoban 90. 4, Hawken 104, 5, Gibsonburg 134. 6, Toledo Rogers 137. 7, St. Joseph Central Catholic 174. 8, Margaretta 210. 9, Rossford 251.
BOYS TEAM STANDINGS
1, Liberty Center 24. 2, Hoban 61. 3, National Trail 90. 4, Fostoria St. Wendelin 124. 5, Gibsonburg 165. 6, St. Joseph Central Catholic 173. 7, Hawken 186. 8, Sandusky St. Mary’s 193. 9, Toledo Rogers 222. 10, Margaretta 234. 11, Rossford 282.
PREP GIRLS TENNIS
WEST HOLMES INVITATIONAL
TEAM STANDINGS
1. West Holmes 8. 2. Sandusky Perkins 6. 3. Wooster Triway 2. 4. New Philadelphia 1.5.
SPRINGFIELD INVITATIONAL
TEAM STANDINGS
1, Springfield 38. 2, Wauseon 22. 3, Toledo Notre Dame 19. 4, Defiance 18. 5, Maumee 16. 6, Toledo Central Catholic 9.
OTTAWA HILLS INVITATIONAL
1, Ottawa Hills 24. 2, Anthony Wayne 21. 3, OregoN Clay 19. 4, Maumee Valley Country Day 15. 5, Toledo Central Catholic 14. 6, Sylvania Southview 12.
BOB SCHUL CLASSIC
GIRLS DIVISION III
TEAM STANDINGS
1. Minster 55; 2. Russia 65; 3. Xenia Christian 108; 4. Versailles 133; 5. Sidney Lehman Catholic 144; 6. TV South 164; 7. WL-Salem 171; 8. Covington 218; 9. Riverside 332; 10. Bradford 336; 11. Dixie 396; 12. Franklin Monroe 396; 13. Tri-Village 412; 14. Tri-County North 421.
BOYS DIVISION III
TEAM STANDINGS
Team Results: 1. Minster 74; 2. Russia 79; 3. WL-Salem 95; 4. Xenia Christian 126; 5. Mt. Healthy 139; 6. Versailles 141; 7. Covington 194; 8. Jackson Center 271; 9. Newton 291; 10. Dixie 301; 11. Dayton Christian 368; 12. Lehman Catholic 387; 13. Tri-Village 388; 14. Arcanum 404; 15. Bradford 523; 16. Bethel 534; 17. Franklin Monroe 539; 18. Tri-County North 567; 19. Bethel B 722.
VOLLEYBALL
Archbold 2, Stryker 0
Arlington 2, Elida 0
Arlington 2, Riverside 0
Arlington 2, Parkway 0
Bellevue 3, Sandusky Perkins 0
Bloom-Carroll 3, Coldwater 1
Botkins 3, Waynesfield-Goshen 0
Bowling Green 2, Toledo Central Catholic 1
Celina 2, Greenville 0
Clyde 3, Old Fort 2
Columbus Grove 2, Pettisville 1
Columbus Grove 2, Patrick Henry 1
Convoy Crestview 2, Archbold 0
Arcanum 2, Lima Temple Christian 1
Celina 2, Greenville 0
Convoy Crestview 2, Stryker 0
Dalton 3, West Holmes 2
Elida 2, Houston 0
Elida 2, Arcanum 0
Fairview 3, Edon 1
Fort Recovery 2, Celina 0
Fort Recovery 2, Greenville 0
Fremont Ross 3, Port Clinton 1
Gibsonburg 3, Van Buren 0
Huron 3, Findlay 0
Lima Central Catholic 3, Lima Bath 0
Lima Shawnee 3, Allen East 0
Lima Temple Christian 2, Dayton Dunbar 0
Lincolnview 3, Antwerp 2
Mansfield Senior 3, Lucas 1
Margaretta 3, Fremont. St. Joseph 0
McComb 3, Elmwood 0Minster 2, Sidney 0
Miller City 2, Continental 0
Minster 2, St. Paris Graham 0
Monroeville 3, Lexington 0
Napoleon 3, Bryan 0
New Riegel 3, Colonel Crawford 0
Oregon Clay 3, Sylvania Northview 1
Patrick Henry 2, Pettisville 1
Paulding 3, Montpelier 0
Riverdale 3, Bucyrus 0
Riverside 2, Lima Temple Christian 0
Russia 3, New Bremen 2
South Central 3, Sandusky St. Mary’s 0
Springfield 3, Toledo Bowsher 2
Sylvania Southview 2, Otsego 1
Sylvania Southview 2, Toledo Whitmer 0
Tinora 2, Wauseon 0
Tinora 2, Ottawa Hills 0
Toledo St. Ursula 3, Chagrin Falls Kenston 0
Upper Sandusky 3, Tiffin Columbian 0
Upper Scioto Valley 2, Miller City 1
Upper Scioto Valley 2, Continental 0
Vermilion 3, Sandusky 0
Versailles 2, Celina 0
Versailles 2, Fort Recovery 0
Wauseon 2, Ottawa Hills 0
Wooster 3, Canton McKinley 0
Wooster Triway 3, Ashland 1
Wynford 3, Shelby 1
GIRLS SOCCER
Allen East 5, Cory-Rawson 3
Botkins 8, Ada 0
Delta 8, Cardinal Stritch 2
Clear Fork 4, Mansfield St. Peter’s 2
Columbus Grandview Heights 3, Oak Harbor 0
Dublin Scioto 8, Mansfield Senior 0
Findlay 4, Lexington 0
Fort Jennings 1, Delphos St. John’s 1
Liberty-Benton 2, Kalida 2
Liberty Center 10, Evergreen 0
Norwalk 6, Edison 0
Ottawa-Glandorf 6, Maumee 0
Perrysburg 2, Amherst Steele 0
Riverdale 6, Continental 3
Rocky River Magnificat 6, Sylvania Southview 0
Sidney Lehman 1, Celina 1
Toledo Whitmer 10, Toledo Start 0
Upper Sandusky 2, Kenton 0
Wauseon 2, Defiance 1
BOYS SOCCER
Archbold 0, Pettisville 0
Beavercreek 6, Perrysburg 0
Copley 5, Anthony Wayne 0
Cory-Rawson 9, Tiffin Calvert 2
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 1, Toledo St. John’s 1
Delta 8, Cardinal Stritch 2
Fort Jennings 3, Bluffton 1
Indian Lake 4, Lima Bath 1
Lexington 5, Mount Vernon 0
Marysville 6, St. Marys Memorial 1
Maumee Valley Country Day 3, Swanton 1
Napoleon 6, Eastwood 3
Norwalk 1, Edison 0
Oregon Clay 2, Avon 0
Ottoville 1, Elida 1
Spencerville 6, Ada 4
Sylvania Northview 4, Ann Arbor Pioneer 0
Toledo Notre Dame 1, Shaker Heights Hathaway Brown 1
Upper Sandusky 6, Kenton 0
Sidney Lehman 1, Lincolnview 0
BOYS GOLF
Fort Loramie 175, Marion Local 179
PREP GIRLS GOLF
MIDWEST GIRLS GOLF CLASSIC
MIDWEST DIVISION
TEAM STANDINGS
Team Results: 1. Kent Roosevelt 315; 2. Dublin Coffman 317; 3. Jackson 319; 4. Toledo St. Ursula 320; 5. Highland 322; 6. Green 346; 7. Canfield 355; 8. Walsh Jesuit 355; 9. Pickerington North 357; 10. GlenOak 360; 11. Hathaway Brown 377; 12. Upper Arlington 378; 13. North Canton Hoover 387; 14. Ashland 393; 15. Rocky River Magnificat 409.
PREP BOYS GOLF
TEAM STANDINGS
1, Rossford 303. 2, Liberty-Benton (Adam August 75, Tyson Neiling 76, Jackson Logsdon 77, Nick Streacker 78) 306. 3, Kalida (Zach Erhart 73, Jeff Knueve 76, Collin Nartker 79, Trent Siebeneck 82) 310. 4, Wapakoneta 318. 5, Patrick Henry (Jared Nelson 73, Aaron Tietje 76, Joe Nickels 82, Jeromy Burt 100) 331. 6, Anna 332. 7, Spencerville 342. 8, Lincolnview 349. 9, Van Buren (Britton Jackson 83, Brayden Harris 87, Trey Switzer 91, Evan Heminger 92) 353. 10, Allen East 353. 11, Genoa 364. 12, Ottawa-Glandorf (Eric Parys 78, Erik Verhoff 91, Andrew Krukowski & Adam Siefker 98) 365. 13, Ottoville (Wesley Markward 77, Andy Schimmoeller 88, Brendon Schnipke 93, Kaleb Hanicq 112) 370. 14, Leipsic (Alex Ellerbrock 86, Tyler Selhorst 93, Justin Ellerbrock 97, Nick Goedde 99) 375. 15, Coldwater 375. 16, Delphos St. John’s 381. 17, Lima Temple Christian 381. 18, Upper Scioto Valley 396. 19, Botkins 442. 20, Lima Senior 480.